Základní organizace Českého svazu chovatelů v Rychnově nad Kněžnou

Historie 1/2 roku 2008

26.06.2008
Flover od Evelíny má tři tříbarevné mladé, dvě samičky a jednoho samečka. Vrh E.
21.06.2008
Výstava ve Velvarech se velmi povedla. Glory vyhrála v coronetech 1. cenu a celkově obsadila 2. nejlepší dlouhosrsté morče. Griotka byla druhá v dospělých coronetech. Škoda jen, že švýcaři díky vedrům nemají tak kvalitní srst a dostali méně bodů. Fotky  budou až bude víc. času
14.06.2008
Baby boom pokračuje. Miminka má Walhalla Baselbieter náš švýcarský teddík původem ze Švýcarska. Jsou to tři krásní černí kluci. Vrh C a Chantilly má také tři potomky, dva himalájce a jednu světlejší černou samičku.
08.06.2008
Další miminka jsou na světě. Tentokrát u Rachel a E.T.ho. Dvě černé samičky a jeden sameček zlatá aguti červený s jednou bílou pacičkou. Vrh B.
03.06.2008
Máme nová mláďátka vrh A2. Taníky od Samanty a Vilíka.
24.05.2008
Výlet na výstavu do Olomouce začal překvapením. IsaMea z Cavia Zahva porodila dvě miminka. Největší překvapení ale je barva. Táta Villie je černý, máma IsaMea je černobílá a dětičky jsou červené.
Výstava se nám moc líbila a jsme rádi, že jsme mohli pomoci s nošením morčat a přihlížet u posuzování. Je to nejlepší způsob, jak se dozvědět něco nového. Jen informacím na plakátech na zdi o švýcarských tedících snad nikdo úplně nevěřil.

22.-23.05.2008
Bambiriáda 2008. Představujeme svoji činnost v kroužku s mládeží a ukazujeme morčata všem zájemcům z řad dětí i dospělých.

20.05.2008
Dnes máme smutný den. Samička Missi Budweis náhle umřela i s mladými těsně před jejich porozením. Ještě včera byla Missi čilá a mláďátka se v břiše hýbala. Dnes odpoledne ale najednou ležela v kleci mrtvá. Patřila k našim nejoblíbenějším morčatům a je nám ji líto.
14.05.2008
Po delším očekávání máme opět mláďátka. Latina z Cavia Zahva porodila 3 samičky - zlatá s bílou, bílá tmavooká a krémovo bílá. Jsou to pěkní cvalíci.
12.04.2008
Zúčastnili jsme se velmi zajímavého semináře o genetice morčat. Doufáme, že nabyté znalosti zúročíme v našem chovu a že po cíleném křížení vhodných jedinců se nám budou rodit jen samí budoucí výstavní šampióni. Ale jak říká přísloví: "Člověk míní - příroda mění" a tak tomu je i s genetikou morčat.

06.04.2008
Máme na připuštění 8 samic, takže budou nová miminka! Více v plánech.
29.02.2008
Dnes se narodil malý coronet Xerox. Je to potomek po velmi úspěšném Orfim od Marfušky. Doufáme , že bude stejně úspěšný jako jeho táta. Předpoklady na to má.
19.02.2008
O výstavě v radiu.

A teď pozor, zbystřit by měli všichni milovníci zvířat, zejména pak chovatelé morčat, potkanů nebo myší. V Rychnově nad Kněžnou proběhla (16.února) 5. výstava morčat a drobných hlodavců. Té se zúčastnilo na 70 chovatelů od nás a z Polské republiky, kteří do rychnovského Domu chovatelů přivezli na 250 morčat, 100 potkanů a 25 myší. S jedním z organizátorů výstavy, jednatelem základní organizace Českého svazu chovatelů v Rychnově nad Kněžnou a zároveň i chovatelem morčat Jiřím Dobiášovským si povídala Alena Chvojková:
Rozhovor1
Návštěvníci rychnovské výstavy si vystavená zvířata mohli nejen prohlédnout, ale i zakoupit a pokud si s sebou svého domácího mazlíčka přinesli, pak si ho mohli nechat i znalecky posoudit. Každý z přítomných posuzovatelů může podle regulí posoudit jen sto exemplářů. Jedním z nich, který posuzoval morčata s rodokmenem, byl i mezinárodní posuzovatel Petr Tejml z Českých Budějovic, kterého krátce vyzpovídala Alena Chvojková:
Rozhovor2

Oceněná morčata na 5. výstavě
Ocenění potkani na 5. výstavě
Oceněné myši na 5. výstavě
Výstava je šťastně za námi. Děkujeme tímto všem vystavovatelům i návštěvníkům za účast a těšíme se znovu koncem září na další výstavu v Rychnově. Tak jen pár fotek na připomenutí.

05.02.2008
Smůla nás provází i nadále. Nečekaně zemřel Orfi od Marfušky. Pitvou se zjistilo, že měl v žaludku silný zánět. Ze zánětu dostal otravu a umřel. Jsme tak bez největšího šampióna na výstavu v sobotu a naše čtyři samičky bez partnera.
05.02.2008
Dnes v noci Laura porodila asi o týden dříve tři mláďátka. Dvě byla mrtvá již při narození a třetí se také bohužel nepodařilo zachránit. Laura měla mladé poprvé a tak z toho byla dost stresovaná. Třetí, jediné živé mládě, čistila tak usilovně, až mu ukousala obě uši a pak o něho ztratila zájem. Mládě bylo velmi malé, jen 50g a tak bez Lauřina kojení a zahřívání nepřežilo. Škoda.

29.01.2008
Dle hesla morčat není nikdy dost, se nám dnes podařil další úspěšný import švýcarských teddíků z Německa. Bylo to poměrně jednoduché. Morčátka jsme si vybrali přes internet. Protože ale majitelka nereagovala na naše anglické e-maily, tak jsme požádali o pomoc paní Martinu Šedovou. Reakce na německy psané e-maily byla podstatně lepší a morčata byla obratem zarezervována. Poté jsme z naší pošty poslali na adresu do Německa peníze. Ty tam byly za 3 dny.  Pak morčátka již v pondělí večer vyrazila z daleké chovatelské stanice Traumnager of Color Phantoms z Bexbachu spediční firmou ILONEXS do Drážďan. V úterý v 5:00 jsme vyrazili my. Technika GPS nás neomylně zavedla až do již známého bývalého JZD v Drážďanech. Zde jsme u jednoho bývalého kravína s nápisem ILONEXS řekli "Guten tag", a něco jako "meerschweinchen bitte" (víc německy neumíme), a slečna přinesla krabici, ukázala kde to podepsat a popřála šťastnou cestu.
Za bránou jsme museli zkontrolovat naše čtyři "zajíce v pytli", respektive morčata v krabici. Byli jsme velice příjemně překvapeni nejen kvalitou morčátek, ale i vzorně vystlanou krabicí, ve která by morčátka v klidu přežila i týden. Dostatek sena, okurků, jablek i granulí. No a ve tři odpoledne jsme byli šťastně doma.
A co jsme to vlastně přivezli? CH tedíky - Černou tan samičku Daggi, stříbrnou fox samičku Jolii, himalájskou čokoládovou samičku Inuk a pro paní Šedovou samečka kuní fox Knuta.
Takže, nebojte se importů !
18.01.2008
Pokračujeme v přípravách na výstavu. Na včerejší schůzi výboru byl schválen nákup 40 ks pohárů na výstavy 16.2.2008 a v sobotu již začneme s úklidem výstavních prostor.

01.01.2008
Přejeme Vám všechno nejlepší do nového roku.

Copyright © ZO ČSCH Rychnov nad Kněžnou. Všechna práva vyhrazena.