Základní organizace Českého svazu chovatelů v Rychnově nad Kněžnou

Historie 2/2 roku 2007
27.12.2007
Vánoce máme hodně smutné. Nejdříve umřel Rol Budweiz na nějaké přemnožené bakterie ve střevech. Dostával injekce, čímž se jeho stav zlepšoval, ale potom se prý zase přemnožily jiné bakterie ve střevech a to již nezvládl. Pravděpodobně to bylo něco ze žrádla. Na Štědrý večer se zdálo, že již začne rodit Ecorra, ale mláďátka se nehýbala a tak jsme měli zlé tušení, že není něco v pořádku. Ráno byla mrtvá.
4.12.2007
Charlie se zotavuje, žere a začala konečně kojit mladé. Ještě že jsou obě samičky spolu a mláďata si mohou vybrat u koho budou pít. Bílým mláďátkům od Christíny již začíná vystupovat pigment a začínají se projevovat neúprosné zákony genetiky. Budou tedy černá himalájská !
3.12.2007
Dnes ráno Charlie porodila 3 mladé. První se narodilo asi v 6 hodin. S druhým ale nastaly problémy. Mládě bylo hodně velké (135g), šlo nožičkama napřed a uvázlo za hlavičku. Charlie neměla sílu k jeho vytlačení a když jsme ji pomohli, tak již bylo pozdě. Bylo udušené. Třetí mládě šlo také nožičkama napřed a samice již byla tak vysílená porodem, že jsme mu museli také pomoci a po narození  odstranit porodní blánu, aby se také neudusilo. Naštěstí jsme to zvládli a dva černoušci byli na světě. Pravděpodobně to je samička a sameček. Charlie je po porodu velmi vysílená a o mláďátka zpočátku vůbec nejevila zájem. Uvidíme,  co bude dál, snad přežije.
Další překvapení nás čekalo odpoledne. Porodila i Christina. Má tři krásná velká mláďátka - dvě bílá a jedno černé. Porod u ní proběhl podstatně lépe, tak se Christina zatím stará o všech pět miminek, než se Charlie zotaví.
29.11.2007
 Konečně jsme se dočkali. Dnes ráno nás čekalo v obýváku krásné krémové překvapení. Jula Wolfhager konečně porodila tři krásná velká mláďata. Dva jsou samečci - krém a buff a jedna je samička -krémová.
15.11.2007 - 18.11.2007
V Lysé nad Labem proběhla výstava Chovatel 2007 a nám se zase po delší době dařilo. Patricia Kvik z Rychnova byla vyhlášena jako nejlepší americký teddy výstavy.
Náš velký dlouhosrstý šampión coronet Orfi od Marfušky se bohužel přes noc před posuzováním hrozně zřídil. Když jsme v neděli viděli, jak je samý dred a jak je počůraný, tak jsme nakonec byli rádi, že byl alespoň posouzen.
Rachel Kvik z Rychnova byla také posouzena a získala registraci.

01.11.2007 - 4.11.2007
V Praze proběhla 8. speciální výstava morčat. Měli jsme přihlášeno 9 morčat, ale výsledek nebyl nijak slavný. Mladá morčata nenabrala váhu, tak jsme je museli z přihlášek stáhnout, respektive vyměnit za jiná. Ta ale nebyla tak kvalitní, tak byla vesměs vyloučena pro nějakou vadu. Takže jsme zkrátka dopadli jak sedláci u Chlumce.
Kromě výborné organizace a velkého množství cen od sponzorů bylo dobré i to, že jsme mohli být u posuzování německým posuzovatelem Dr. Kochem a vidět některé vady. Nejzajímavější byla asi "přerostlá" koruna u coronetů z Kanady a posuzování tříbarevných morčat z hlediska rozložení kresby po obou stranách těla.
Domů jsme si přivezli další posilu chovu coronetů - Griotku od Eleonory.

13.10.2007
Only White od Evelíny porodila čtyři mláďátka. Tři kluky a jednu holku. Mají se čile k světu. Jen samička má poškozené oko a je na něj pravděpodobně slepá. To se ale ukáže časem, až vyroste.
06.10.2007
Na výstavu do ZOO do Brna jsme se moc těšili. Jednak kvůli zajímavému zpestření výstavy návštěvou ZOO a také kvůli tomu, že Kroftovi nám přivezli z Německa z výstavy černou samičku CH-teddy Walhallu ze Švýcarska od chovatelky
Doris Gall z CHS Baselbieter. Petra Švarcová nám přivezla domluveného samečka E.T. z CHS Budweiz od paní Šedové. Z obou přírustků jsme měli velkou radost. Transport přežili dobře a již se u nás zabydleli.

Výstava v Brně byla velmi pěkná, jen naši šampioni tentokrát nebyli moc v kondici, tak to pro nás nedopadlo slavně.  Musíme uznat, že ostatní byli tentokrát opravdu lepší - tak snad budou diplomy a poháry někdy příště.

30.09.2007
Z naší daleké cesty za morčaty do severního Německa jsme přivezli tři nádherné coronetí slečny z CHS Steiburgs severně od Hamburku. A aby to CH-tedíkům nebylo líto, tak jsme se zastavili v CHS Gabys Teddy-Bande a koupili alespoň jednoho krásného malého celobílého výstavního chlapečka s rodiči - skořicová aguti. Cestu jsme my i morčata přežili bez problémů, jen by to chtělo asi umět německy, protože s češtinou se těžko domlouvá. Morčaťáci si ale "rozuměji" i bez znalosti jazyka.

25.09.2007
Dnes byl smutný den, Museli jsme nechat utratit Queeze de Grande, himalájskou šeltii. Měla mít každým dnem mladé, ale náhle přestala pít a byla apatická. Veterinář ultrazvukem zjistil že mláďata jsou mrtvá a pravděpodobně se  již rozkládající. Infekce byla velice silná, protože i na jazyku měla ošklivý povlak a teplotu měla nízkou, že nešla změřit digitálním teploměrem. Je nám jí líto, ale nešlo jí pomoci.
20.09.2007
Náš Orfi od Marfušky vyhrál výstavu v Rychnově (nejlepší dlouhosrsté morče výstavy 97 bodů), tak jsme se rozhodli, že mu z Německa přivezeme dvě coronetí černobílé slečny s kanadskými předky.
15.09.2007 - 16.09.2007
4. výstava morčat a ostatních hlodavců
Největší událostí našeho chovatelského roku byla 4. výstava morčat, 1. výstava myší a 2. výstava potkanů v Rychnově nad Kněžnou 15. a 16.9.2007.  Připravit tři výstavy s posuzováním na dva dny nám dalo hodně zabrat, ale snad vše dopadlo dobře a výstavy se líbily. Myšky posuzovala Kateřina Doležalová a Lenka Vejlupková, morčata Petr Tejml a Petra Švarcová a potkany Lenka Holasová.
Pár fotek pro ty kdo se nemohli zúčastnit.
Výsledky (xls)
Myšky:

Morčata:Potkani:


Pan Tejml nám také přivezl krásného krémového samečka Eldorado Teddytime (NL) zapůjčeného z CHS Od Pikáska. Už je u July a mají se rádi. Děkujeme Markétě Wortnerové za zapůjčení.
15.08.2007
Questě a Aguťákovi se narodila samička Samanta Tan - tan černá a sameček Sirius - aguti zlatá

05.08.2007
Holly from Paradiso a Aguťákovi
vom Fahrenhorster Wald (D) se narodila dvě malá švýcarská aguťátka.  Holčičky.  Jsou nádherné a jistě až vyrostou, tak budou k vidění na nějaké výstavě. Zatím nemají chybu a jmenují se  Rachel a Roxette.

23.07.2007
Hope Lotlórien a Quickovi Falcon se narodila 2 mláďátka. Pěkní klučíci. Quirly a Quiver.


08.07.2007
Flower od Evelíny se narodila 4 mláďátka, jedno však zemřelo. Všichni ostatní se mají čile k světu.
Zleva jsou - samička, Flower,  samička a sameček.


 


 

Copyright © ZO ČSCH Rychnov nad Kněžnou. Všechna práva vyhrazena.