Základní organizace Českého svazu chovatelů v Rychnově nad Kněžnou

Historie 1/2 roku 2007
30.06.2007
Výstava v Pardubicích byla moc pěkná. Původně jsme nechtěli jet vůbec, ale nakonec zvítězila zvědavost a do Pardubic jsme se ve slabší sestavě vypravili. Získali jsme jednu první cenu a máme zaregistrované další švýcary.
 


23 - 24.06.2007
3. mezinárodní výstavy Propet v Brně jsme se zúčastnili nejen jako vystavovatelé, ale i pořadatelé a stálo to za to. Výstava se těšila velkému zájmu veřejnosti a chovatelů. Byla zde zastoupena všechna plemena a úroveň zvířat byla vysoká.  Nejlepší morčata dostala od posuzovatelů až 99 bodů. Ostatní expozice a stánky byly také zajímavé a každý si to na výstavišti užil dle svých představ.
 


Pro nás skončila výstava z hlediska ocenění velmi úspěšně.
Nejlepší dospělý švýcarský teddy - Rol Budweiz - vystavovatel Ivana Dobiášovská
Nejlepší mladý švýcarský teddy - Charlie Kvik z Rychnova - vystavovatel Jan Dobiášovský
Nejlepší tmavooký švýcarský teddy - Charlie Kvik z Rychnova - Jan Dobiášovský
Nejlepší šeltie - coronet (otevřená třída) - Orfi od Marfušky - vystavovatel Ivana Dobiášovská
2. nejlepší dospělý švýcarský teddy - Jack vom Meeri Paradies - vystavovatel Jiří Dobiášovský
3. nejlepší mladý švýcarský teddy - Chip Kvik z Rychnova - vystavovatel Jiří Dobiášovský
 

Chip Kvik z Rychnova

Daleko horší však byl návrat domů. Po příjezdu a umísťování morčat zpět do svých klecí jsme zjistili, že Chip nepravidelně dýchá a je z auta přehřátý. Bohužel mu nepomohli ani naše oživovací snahy o  záchranu a asi za hodinu umřel. Byl to náš nejoblíbenější námi odchovaný sameček a jeho ztráta bude dlouho bolet.
03.06.2007
Chantila Atacama a Galileo Kvik mají 2 mláďátka - samičku Olivii šeltii 103g a Oasis texličku 113g
30.05.2007
Latině z Cavia Zahva a Colorádovi Plamínek se narodily 3 miminka - dva samečci Niels 135g zlatý,  Nerin 82g oranž a jedna samička Nina 92g barva oranž.
29.05.2007
Dnes se od nás z přechodného pobytu odstěhovala samička US teddy Fantasy Lucky Pets k Seibertom. Moc se na ní těšili a teď se konečně dočkali. Až vyroste, tak na ní již čeká béžový sameček Faraon Kvik. Děkujeme Veronice Klobásové.
27.05.2007
Zleva - Questa od Pikáska, Aguťák a Holly from Paradiso
Aguťák se rychle vzpamatoval z cesty z výstavy v Olomouci a hned vyrazil okouknout samičky.

26.05.2007
Výstava v Olomouci měla dost nečekaný průběh. Ráno při příjezdu na výstaviště se v motoru auta vařila voda, ale domnívali jsme se, že je to způsobeno rychlou jízdou s velkým nákladem a vedrem, tak jsme to nechali být. Výstava byla moc pěkná i morčata byla kvalitní. Získali jsme 3 druhé ceny a jednu první. Nejvíc jsme se ale těšili na našeho nového zlatého aguťáka z Německa. Přivezli nám ho Kroftovi. Ještě jednou tímto děkujeme. Je moc pěkný a tak máme skupinu CH-teddy v barvě zlatá aguti. Za půl roku bude doplněna o mladou samičku zlatou aguti  - bílou od Kristíny Drličkové ze Slovenska. Od té jsme přivezli ještě jednu samičku CH-teddy černo-bílou. Obě vypadají nadějně, tak uvidíme při hodnocení, až budou větší. Dalšího krásného samečka jsme měli domluveného s Petrou Rusnokovou z CHS Plamínek. Jmenuje se Valley a je zlatá aguti. Takže celkem máme tři samičky a dva samečky švýcarů v barvě zlatá aguti. Nákupy a výměny zvířat jsme ještě doplnili o dalších 5 morčat pro známé chovatele z našeho okolí. Po skončení výstavy a naložení všech přepravek s morčaty do auta jsme vyrazili domů. 
Když jsme ujeli asi 5 km, tak se nám ale opět začala vařit voda v motoru, jako ráno a nastala druhá, méně zajímavá fáze výletu - shánění servisu a opravy auta. Nonstop opravna v Olomouci bohužel není, tak na zavolání přijel mechanik, vyměnil termostat za nový co měl v autě a zjistil že to tím není. Závada je pravděpodobně ve vodní pumpě, ale tu vyměnit nemohl, protože do skladu náhradních dílů se v sobotu večer nedostal. Co teď?  Nezbývalo než nechat auto v Olomouci a sehnat nocleh nebo "nákladní" taxi.  5 osob a 18 morčat nikde v sobotu večer nenakrmí a neubytují a do normálního taxi se také nevejdeme. Naštěstí mechanik měl hodně známých a nakonec přemluvil jednoho taxikáře s Fordem Galaxy, že nás i se všemi morčaty odveze. O půlnoci jsme byli doma.  Všichni jsme to ve zdraví přežili a jen doufáme, že příště vyjde cesta na výstavu a zpět levněji.

Jirka Dobiášovský Honza Dobiášovský Ivana Dobiášovská


25.05.2007
Dnes skončila v Rychnově "Bambiriáda" kde jme měli také svůj stánek. Předváděli jsme svoje úspěchy. Zájem byl veliký a někteří lidé si opravili názor na to jak vypadá morče. Přesvědčili jsme je, že vystavená zvířata nejsou ani králíci a ani nutrie, na které jsou diváci zvyklí při akcích ČSCH.

Bambiriáda
Rychnov nad Kněžnou
2007

09.05.2007
Dnes po delším čekání porodila Porsche od Pikáska dva moc pěkné kluky. První je argente lila šafrán - bílý, váha 120g a druhý je argente lila zlatá - zlatý, váha 134 gramů. Šťastný otec je Florián z Westminsteru zapůjčený od Petry Rusnokové z CHS Plaminek.
Vrh M
05.04.2007
Missi s Rolem má také 3 malé švýcárky. Sameček - barva černá (117 g), samička černá s červenou (137! g) a samička černá s červenou a bílou (113 g).

03.04.2007
Ecoře od Pikáska a Ikarovi Budweiz se narodili 2 samečci a jedna samička. Všichni jsou pěkně velcí (103, 110 a 120 g). Zatím to vypadá, že jsou jednobarevní - zlatí, nebo taky možná argente slate blue zlatá, nebo šafránová, barvu upřesníme časem, hlavně že jsou zdraví a krásní.

31.03.2007
Morčátka jsme nechali samotná doma a vyrazili jsme pochlubit se na výstavu do Ostravy. Jeli s námi malí černí Švýcaři - Chip a Charlie, dospělý Rol, jako jasný favorit, Jack na první české posouzení. Za US teddy Hurricane a Honey a Ford. Za šeltie Hope. Trochu jsme při příjezdu podcenili spletitost Ostravy, tak si pro nás pořadatelé  nakonec museli přijet do centra, ale pak již bylo všechno jak má být. Zvířata jsme umístili do klecí, vrátili zapůjčeného Floriána, za což ještě jednou děkujeme a věnovali se sledování posuzování a prohlížení ostatních morčat. Výstava byla na 1. výstavu moc pěkná a i závěrečná ocenění nás potěšila. Rol Budweiz vyhrál diplom nejlepší dlouhosrsté morče výstavy a Charlie Kvik z Rychnova byla nejlepší mladá švýcarská teddy výstavy. Sameček Hurricane Kvik odjel z výstavy až na Slovensko, Ford Kvik bude bydlet v Havířově a Honey Kvik v Ostravě. Snad se budou mít u nových majitelů dobře.

24.03.2007
Tak jsme se konečně dočkali. Operetta from Diamond Breed porodila jako první. Máme 3 nové krásné švýcárky za čtyřech narozených. Dva samečky Jima (lila se zlatou), Jamese (lila zlatý s bílou) a jednu samičku Jessicu (lila zlatá bílá). Jessica je z nich nejhezčí. Má krásné rozložení barev a asi bude i výstavní.
Šťastný otec je Ikar Budweiz zapůjčený z CHS Rubín - ještě jednou děkujeme.
První se narodila bohužel mrtvá samička. Dále pokračoval porod již bez problémů a další tři mláďátka jsou zdravá. Vzhledem k tomu, že to byl první porod Operetty, tak to zvládla velice dobře a máme všichni velkou radost z nových přírůstků.


Detail

11.03.2007
Ze schůze pražské ZO ČSCH jsme si přivezli objednaného samečka coroneta Orfiho od Marfušky, budoucího partnera pro naší Irwen z Doubí.
22.02.2007
Dnes jsme přivezli z Německa dva nové přírůstky do našeho chovu. Krémovou švýcarskou samičku Julu a černého samečka Jacka. Pocházejí z chovatelské stanice Wolfhager Stadtwald-Zwergen. My jsme pro ně jeli do Drážďan, kam přijeli přes noc přepravní službou. Vše proběhlo v pohodě a zvířata byla vzorně nachystaná na cestu.  Nyní se učí česky a zabydlují se v novém domově.

20.02.2007
Naše nová US teddy samička  Katie Quest Moravia od Vojtěch Johaníka a zapůjčený švýcarský tedík Florián z Westminsteru od Petry Rusnokové z CHS Plamínek se skvěle zabydleli a jsou "muchlací"!  Všichni se s nimi rádi mazlíme a oni spokojeně drží. Florián má ale s Porsche od Pikáska důležitý úkol, zplodit potomstvo, tak je nemůžeme moc rušit. Škoda že nemáme  pro úklid po výstavě více času na mazlení s morčaty.
Florián z Westminsteru

17.02.2007
III. výstava morčat a jiných drobných hlodavců v Rychnově nad Kněžnou je snad úspěšně za námi.  I přes nečekané onemocnění 3 pořadatelek a drobným zmatkům ráno při přejímce a umisťování zvířat se snad výstava líbila.  Uvidíme jaké budou ohlasy. Kromě vystavených zvířat velký rozruch také způsobila senátorka Václava Domšová a natáčení Rychnovské kabelové televize.  Pro pořadatelské povinnosti jsme neměli pořádně ani čas na focení, natož popovídání si s ostatními chovateli o novinkách, ale to můžeme příště. Tady byl náš nejdůležitější úkol spokojenost vystavovatelů i diváků z řad veřejnosti. Na výstavě morčat byla zastoupena všechna standardem uznaná plemena i některá neuznaná, u nás v Česku zatím málo rozšířená. Úroveň vystavených zvířat byla různá, ale i neocenění chovatelé se na tomto setkání něco dozvěděli a povede to k zkvalitnění jejich chovu.
Výstava potkanů se setkala u veřejnosti také s velkým zájmem a jistě informace z výstavy povedou k výraznějšímu prosazení se mezi chovateli ostatních zvířat.
Z našich členů nejlépe dopadli mladí chovatelé morčat:
 Ivana Dobiášovská 1. místo v plemeni Švýcarský teddy - Rol Budweiz 94,5 bodů
Jiří Dobiášovský 2. místo v plemeni Švýcarský teddy - Chip Kvik z Rychnova 93,5 bodů
Jan Dobiášovský 3. místo v plemeni Šeltie - Hope Lotlórien 96,5 bodů
Oceněná morčata

Další o výstavě
Další o výstavě
CHS Bellis o výstavě

15.02.2007
Přihlášky jsou uzavřeny -  přihlášeno je 164 morčat a 101 potkanů.
13.2.2007
Při porodu umřela samička Diana Hexenmeeries i se třemi mláďaty.
8.2.2007
Pro potkany je po středeční brigádě ve výstavní místnosti připraveno 97 terárií a prostor po posuzování. Morčecí část výstavy budeme stavět v neděli. Všichni se již moc těšíme. Tak už jen aby bylo přijatelné počasí jako doposud a přišlo dostatek návštěvníků.
30.01.2007
Konečně radostná zpráva. Přišlo nám potvrzení z Německa, že dorazila platba za objednané dva švýcarské tedíky. Nyní musíme čekat asi měsíc až bude samička Jula (krémová) dostatečně velká, aby se mohla vydat na dalekou cestu k nám. Sameček Jack (černý) je starší, narozen v listopadu 2006, ale pojedeme na hranice pro oba najednou až po výstavě 17.2.2007.
15.01.2007
Smůla nás pronásleduje i nadále. Meggie Budweiz po několikadenní apatii na žrádlo umírá. Pravděpodobná příčina úmrtí dle veterináře byl drobný abces na krku a celkové vyčerpání po porodu. Nepomohly již ani injekce na posílení organismu a odstavení mláďat. Zbyli nám po ní tři sirotci, které musíme 3x denně přikrmovat jogurtem.
12.01.2007
Dnes nepřežila těžký porod císařským řezem Harmony from Diamond breed. Bude nám bez ní smutno.

07.01.2007
Dnes jsme konečně dovezli novou samičku švýcarského teddyho z CHS Paradiso a prohlédli jsme si celý chov Andrey Vaňkové.

Holy Paradiso

Druhá část našeho výletu byla do Prahy do CHS Rubín. U paní Zuzany Lobodášové jsme si také prohlédli celý chov a pozdravili se s Daphne. To je námi odchovaná samička šeltie. Daphne i celý chov byl velice pěkný, zvířata čistá a dobře živená. Nejvíc jsme se ale za celý den těšili na slíbené zapůjčení Ikara Budweiz na krytí našich dvou švýcarských samiček. Ikar je skutečně tak pěkný, jak vypadal na fotkách a u nás se mu líbí. Po povinné karanténě se 12.1.2007 ujme svého "důležitého úkolu".
Ikar Budweiz
Copyright © ZO ČSCH Rychnov nad Kněžnou. Všechna práva vyhrazena.