Základní organizace Českého svazu chovatelů v Rychnově nad Kněžnou

Historie 2/2 roku 2006

27.12.2006
Dnes se nám narodila dlouho očekávaná první mláďátka švýcarských teddíků. Sameček Chip a samičky Charlie a Christine. Maminka  je Meggie Budweiz a táta Rol Budweiz.Všichni jsou jsou po tátovi krásně černí a Christine má trochu červené. Všichni jsou bez koruny.
15.12.2006
Dnes se Only White od Evelíny narodila 4 mláďátka, 3 samečci a jedna samička. Bohužel samička a jeden sameček mrtví. Zůstali tak dva samečci Honey a Hurricane. Jsou velcí a krásní a mají výstavní předpoklady. Jeden je krémový po tátovi a druhý bílý tmavooký po mámě. Oba vypadají velice dobře typově i barevně, tak budeme snad konečně úspěšní na výstavách i s vlastními odchovy.
1
4.12.2006
Podíleli jsme se na týdenní propagační výstavě chovu morčat, ostatních hlodavců a králíků v Chocni. Vystaveno bylo našich 12 morčat a 3 králíci. Výstava měla dobrý ohlas u návštěvníků.

09.12.2006
Vyvrcholením letošního chovatelského roku byla bezpochyby Evropská výstava v Lipsku. Z Rychnova n. Kn. jsme vyrazili luxusním autobusem firmy AlpinTour v pátek těsně po půlnoci. Po zastávkách v Hradci Králové a v Praze jsme jeli přímo až do Lipska. Na hranicích nebyla žádná fronta, tak jsme před výstaviště dorazili již v 6:30. Po ranní kávě a snídani jsme vyrazili na výstaviště. Byli jsme příjemně překvapeni novou moderní architekturou i rozlehlostí celého komplexu. Velmi příjemné bylo to, že jednotlivé výstavní haly byly propojeny skleněnými tunely a všechny prostory byly vytápěny.
Pochopitelně naše první kroky vedly do haly s morčaty. Prý zde bylo zde vystaveno okolo 350 morčat různých plemen mnoha barev. Zaujal nás sameček ple
mene
Ridge back. Takové morče jsme ještě nikdo neviděli a opačně postavený hřebínek dává morčeti zajímavý vzhled. Co se týká kvality, tak zde byla zvířata velmi různá, špičkoví šampióni, ale i některá morčata s tak protáhlými čumáčky, že by se spíše hodila na mazlíky. Také nás překvapily popisy barev na oceňovacích lístcích. V některých případech barva uvedená na lístku vůbec neodpovídala vystavenému zvířeti. To by se na takovéto výstavě stávat nemělo.
Z dalších expozic nás zaujala expozice chovatelů ptactva, především zpěvných kanárů a exotů. Bylo to asi tím, že mezi klecemi bylo dostatek místa a proto se netvořily zácpy v uličkách mezi klecemi, jako tomu bylo u králíků, drůbeže a holubů.
Domů jsme se vrátili všichni v pořádku a plní dojmů, ale unavení.
Celkově se nám výstava velmi líbila a již se těšíme na další - tentokrát v roce 2010(?) na Slovensku.


25.11.2006
Na schůzi Pražské ZO jsme získali novou samičku plemena coronet - Irwen z Doubí. Měla být černo bílá, ale vypadá to spíše na černa - slate-blue - bílá. Registraci získaly naše dvě švýcarské teddičky - Eccora od Pikáska a Operetta from Diamond breed. Můžeme tak vesele připouštět a rozmnožovat chov.
04.11.2006
Belindě z Mohelmaru se se lepší po antibiotikách zánět struku. Zůstává jen zánět v přední pacičce, ale ten snad časem také ustoupí, hlavně že není zasažen kloub a že může kojit svoje mláďátko Eimi a ještě jedno přidané od Lilaluny.

03.11.2006
Šeltii
Qeeze de Grande se narodili 3 samečci, himalájci.
27.10.2006
Lilaluně z Villa Piep-piep a Billovi Kvikovi se narodila 4 mláďátka - 3 samečci a 1 samička
22.10.2006
Belindě z Mohelmaru se narodilo 5 mláďátek, ale přežilo jen jedno. Všechny mladé byly dobře vyvinuté a dostatečně velké, ale porod byl asi těžký, protože samici se nepodařilo protrhnout blánu, nebo se již narodila mrtvá, ale to se již nedozvíme. Vše se odehrálo v noci a tak jsme nikdo nemohl ani pomoci. Škoda.

02.10.2006
Největší náš letošní úspěch se nečekaně zrodil na 7. speciální výstavě morčat v Praze. Od 28.9.2006 do 1.10.2006 jsme měli vystaveny 4 reprezentanty naší CHS.
Německý posuzovatel Christian Koch  ocenil naší Only White od Evelíny jako nejlepší dospělé morče plemene US teddy.
 


Další o výstavě

20.09.2006
2. výstava morčat skončila rozdáním cen a odjezdem vystavovatelů i morčat a potkanů domů. Poděkování všem vystavovatelům, pořadatelům, posuzovatelům, divákům i zvířátkům a pro oživení vzpomínek několik obrázků.
Oceněná zvířata
 

Stavba výstavy 1 Stavba výstavy 2 Stavba výstavy 3
Se senátorkou Domšovou Rozstřel morčat Posuzování potkanů
Prodejní stánky Jedna z vítězek Jeden z vítězů - náš Jirka

Další o výstavě

10.09.2006
Byli jsme propagovat naší výstavu v Polsku na dožínkách v Kladsku. Našich 15 morčat se podívalo do zahraničí. Prezentace byla velice úspěšná. Polákům se morčata velice líbila a koupili by nejraději všechna.
18.08.2006
Narodili se nám krásná mláďátka šeltie 2 samičky a 1 sameček. Samičky by měly být himalája černá a kuní s bílou, sameček bílý tmavooký. Všichni jsou po rodičích plemene šeltie, tudíž bez TG.
15.08.2006
Přivezli jsme ze Znojma od pana Tesaře 30 nových výstavních klecí pro 150 morčat na naší výstavu v září. Klece jsou perfektní a vyhovují svými parametry evropským směrnicím pro výstavy morčat. Zvířata jsou mezi sebou oddělena plechovou stěnou a je tedy zabráněno jejích stresu a choutkám při pohledu na souseda či sousedku. I přenos chorob či cizopasníků je takto minimalizovaný. Dvířka jsou dostatečně velká a padací, takže morče si je samo nemůže otevřít. Celá klec je pozinkovaná a zvířata se na výstavě budou mít jako v hotelu.
12.08.2006
Ve 4:30 minut ráno jsme vyrazili s 9 morčaty na 260 km vzdálenou výstavu do Kožlan. Dopadli jsme ale jako sedláci u Chlumce.  Ze 4 vystavených morčat byly 2 švýcarští tedíci vyloučeni pro nestandartní srst a nebyli vhodní dle paní posuzovatelky Skopalové ani k registraci.  No uvidíme co na ně řekne jinde jiný posuzovatel. Na výstavě se nám nelíbilo, že na posuzovacích lístcích bylo uvedeno jméno zvířete a u některých bylo i veřejně a ironicky komentováno odkud zvíře pochází. I přes tyto nedostatky jsme na chov morčat nezanevřeli a je nám jasné, že všude jsou jenom lidi a příště to snad bude zase lepší. Hlavně, že máme zaregistrovaná 4 morčátka a můžeme připouštět a čekat na nové malé šampióny a věnovat se přípravě naší 2. výstavy v tomto roce.

06.08.2006
Latině z Cavia Zahva se narodil jeden sameček a protože po porodu vážil 148 g, tak se jmenuje Cvalda.
03.08.2006
 Dnes se Easy Eridan a Eikichi Magic World přestěhovali z CHS Magic World k nám.

13.07.2006
13.7.2006 máme novou  mladou samičku US-teddy Flower bílá - čokoládová z CHS od Evelíny.
12.07.2006
12.7.2006 jsme navštívili CHS Diamond breed a přivezli si další krásná morčata za peníze získané vítězstvím v soutěži mladých chovatelů ZO ČSCH Rychnov nad Kněžnou. Švýcarské teddíky Charma z Wesminsteru, Ecorru od Pikáska a jejich dceru Operettu from Diamond breed a ještě jednu US-teddy samičku k našemu Billovi, zlato - bílou Harmony from Diamond breed. Obrázky budou na WEBu později.

 Copyright © ZO ČSCH Rychnov nad Kněžnou. Všechna práva vyhrazena.